Samsung LN-40A650
Shop for Samsung LN40A650 40-Inch 1080p 120Hz LCD HDTV with RED Touch of Color. Samsung 40" 1080p LCD HDTV Enjoy picture quality like never before with the LN40A650 40" 1080p LCD HDTV! A 16:9 widescreen aspect ratio fits the entire image to the Samsung LN-40A650 screen just like in a movie theater The wide color enhancer offers a more vibrant color palette Weight with table stand: 45 lbs Full HD 1080p Resolution 120Hz Auto Motion Plus ... Learn more »
Samsung LN-40A650 Review: Samsung LN40A650 40-Inch 1080p 120Hz LCD HDTV with RED Touch of Color. I did a lot of research before deciding on this Samsung. I wanted 1080p with Auto Motion Plus 120Hz, and I wanted at least a 40 inch screen. After spending about 30 or 40 hours comparing this model with comparable models, I bought this on Amazon and I have been absolutely thrilled! The picture was beautiful right out of the box, and the HD signals from my DirecTV satellite are transformed into the clearest, sharpest images I have ever seen on a television. We can't wait ... Read more »