Panasonic TH-42PZ80U
Find cheap Panasonic Viera TH-42PZ80U 42" 1080p Plasma HDTV. Through advanced pixel resolution and image-processing technology this HDTV has the ability to beautifully reproduce fast-moving images Experience the truly beautiful images and the intelligent features of the Panasoni TH-42PZ80U 42" Plasma HDTV 1000000:1 Dynamic Contrast Ratio for the Brightest whites and darkest blacks Panasonic TH-42PZ80U 4096 Shades of Gradation for spectacular Color Reproduction ... Learn more »
Panasonic TH-42PZ80U Review: Panasonic Viera TH-42PZ80U 42" 1080p Plasma HDTV. We bought this as an upgrade from a Sharp Aquos 32" LCD HDTV --- an excellent television, but a bit too small for our new, larger living space. I first looked at 46" and 50" sets, but they use a lot more power, and after looking at units in the store decided the 42" was quite large enough (70% more viewing area than our old TV). For environmental reasons we wanted low power consumption --- usually plasmas lose out there, but Panasonic comes through --- only 170 watts, ... Read more »