Panasonic TH-50PZ800U
Find cheap Panasonic Viera TH-50PZ800U 50-Inch 1080p Plasma HDTV. Movie fans will love THX Movie Mode, a picture preset that optimizes settings for watching movies on DVD, Blu-ray, and broadcast TV The home-theater concept keeps getting better! The Panasonic TH-50PZ800U 50" VIERA 1080p Plasma HDTV meets performance benchmarks for both standard and high-definition video, ensuring that all your sources will look their best Panasonic TH-50PZ800U Progressive Scan Video Noise Reduction Digital Comb Filter - Motion Adaptive 3D-Y/C Color Purity Optimizer (3D Color Management) Sub-Pixel Controller Motion Pattern Noise Reduction Digital Cinema Reality 480 Hz Sub-field Drive 24p Playback (2 - 3) Deep Color x.v.Color Audio Speakers - Full-range x 2 (L, R) Audio Output - 20W (10% THD) (8 ohms, 70Hz-17kHz) Surround Sound VIERA Link Game Mode Pixel Shifter (Anti-Image Retention) Video Picture Memory English, Spanish, French On-Screen Display Languages V-Chip Program Lockout Built-In Closed Caption Decoder AR (Anti-Reflective) Filter Screen Coating Built-in Speaker and Pedestal Stand Inputs and Outputs - SD Card Slot, Composite Video, HDMI Rear Input, Front Input, 1 Analog Audio Rear Output, 6 Rear Input, 1 Front Input, 2 Component Video Rear Input, S-Video Rear Input, and Front Output Dimensions - Height 31.1 x Width 49.0 x Depth 3.7 / 33.2 x 49.0 x 15.2 with stand Weight - 83.8 pounds / 88.2 pounds with stand 1000000:1 Dynamic Contrast Ratio for the Brightest whites and darkest blacks 5120 Shades of Gradation for spectacular Color Reproduction ... Learn more »